SEARCH

Voiceofsport

Shape of Kenya Track & Field team for 2019 African Games – Rabat, Morocco Aug 16-31

ATHLETICS Kenya said selection would be based on first two placings in the trials, provided achieving ‘qualifying standard (Q)’ set by African Games. Third slot to be decided by AK.

KEY:

*Automatic slot

+ Met qualifying conditions, subject to AK decision for slot

Maureen Thomas (572) 23.95, stunned the pre-race favourite Eunice Kadogo (522) 23.96 to win women's 200m final. Both made the African Games squad for Rabat, Morocco

Maureen Thomas (572) in 23.95, stunned the pre-race favourite Eunice Kadogo (522) 23.96 to win the women’s 200m final. Both made the African Games squad for Rabat, Morocco. Top: USA-based Emmanuel Korir makes the Kenya team for Rabat by winning the men’s 400m

 WOMEN:

100m Women Final, QS  11.7/11.94:,

1 522 Eunice Kadogo (Police) 11.98

2 524 Frashia Mwangi (Police) 12.27

3 521 Joan Cherono (Police) 12.36

100m H Final Q Open

*1 648 Caroline Waiganjo (Posta) 14.49

*2 654 Gladys Ngure (Prisons) 14.89

3 603 Pricillah J Tabunda (KDF) 15.54

200m Final  Q 24.0/24.24

*1 572 Maureen Thomas (Keroka) 23.95

*2 522 Eunice Kadogo (Police) 23.96

3 521 Joan Cherono (Police) 24.61

400m Final Q 54.74

*1 569 Hellen Syombua 51.09 (NR)

*2 570 Mary Moraa 52.16

+3 132 Linda Kageha 53.14

400m H Final Q 59.5/59.60

*1 649 Vanise Kerubo (Nairobi) 59.55

*2 653 Jane Chege (KDF) 59.63

3 655 Brenda Murimi (KDF) 60.39

4 648 Carolyn Waiganjo 60.55

5 654 Gladys Ngure (Prisons) 60.78

800m Final Q 2:06.0

*1 226 Eglay Nalyanya (Police) 2:04.47

*2 225 Naomi Korir 2:05.80

3 223 Sylvia Chesebe (Prisons) 2:06.04

4 211 Agatha Jeruto 2:06.50

5 229 Christine Ndanu 2:07.41

6 219 Judy Chepkoech 2:08.01

1,500m Final Q 4:21.00

*1 295 Qualyne Kiprop 4:06.26

*2 286 Mary Kuria (Police) 4:07.22

+3 315 Loice Chemining’ 4:08.67

+4 298 Judith Chepngetich 4:11.67

+5 284 Winfred Mbithe (Police) 4:14.89

+6 301 Nancy Chepkemei 4:15.96

+7 313 Nancy Jepkemoi 4:17.11

+8 615 Josephine Chelangat Kiplangat 4:20.58

Women’s steeplechase world record holder Beatrice Chepkoech leads Rosefline Chepngetich (369) and Mercy Wanjiru

Women’s 3,000m steeplechase world record holder Beatrice Chepkoech leads Rosefline Chepngetich (369) and Mercy Wanjiru

3,000m Steeplechase Final Q Open

*1 366 Beatrice Chepkoech (Kericho) 9:26.64

*2 371 Mercy Wanjiru 9:25.85

+3 369 Rosefline Chepngetich (IND) 9:32.10

+4 376 Caren Chebet (Londiani) 9:45.69

+5 370 Mercy Chepkirui (Nakuru) 9:53.64

+6 378 Betty Chepkemoi Sigei (Nakuru) 9:56.49

5,000m Final Q 16:18.00

*1 428 Lilian Kasait Rengeruk 15:23.7

*2 447 Beatrice Chebet 15:27.8

+3 441 Lydia Jeruto 15:28.1

+4 465 Selah Chepleting’ 15:37.7

+5 460 Eva Cherono 15:46.2

+6 463 Mary Nyaruai 16:15.7

At this point of the women’s 10,000m race, Irene Kamais (030) was in the middle of the park but went on to win ahead of leading Monica Chirchir

At this point of the women’s 10,000m race, Irene Kamais (030) was in the middle of the pack but went on to win ahead of leading Monica Chirchir

10,000m Women Final Q 35:20.00

*1 030 Irene Kamais (KDF) 32:23.11

*2 027 Monica Chirchir (Police) 32:28.32

+3 026 Carolyne Nyaga 32:30.63

+4 022 Perine Nenkampi (KDF) 32:37.33

+5 021 Sandrafelis Chebet Tuei (South Rift) 32:38.36

+6 025 Qualyne Kiprop 32:43.01

+7 036 Joyce Chepkemoi 32.44.13

+8 045 Alice Aprot (Prisons) 32:45.35

+9 033 Beatrice Begi (Keroka) 33:13.18

+10 049 Gladys Koech 33:16.44

+11 042 Betty Chepkemoi 33:33.29

+ 044 Faith Lingaa 33:36.51

_13 041 Josephine Wanjiku 34:12.77

Experienced Grace Wanjiru leads fellow Kenya Defence Forces’ soldier Emily Ngii in the women's 20km walk race at the trials in Kasarani Stadium. Ngii won

Gold medallist at the African Games four years ago in Brazzavile, Congo, Grace Wanjiru leads fellow Kenya Defence Forces’ soldier Emily Ngii in the women’s 20km walk race at the trials in Kasarani Stadium. Ngii won

20km Walk Final Q Open

*1 002 Emily Ngii (Nanyuki) 1:38.43

*2 001 Grace Wanjiku (MAB) 1:39.31

+3 004 Sylvia Kemboi (IND) 1:42.08

+4 003 Grace Thoithi (NPS) 1:48.10

Long Jump Final Q 6.15

*1 145 Maxmila Imali (Police) 6.43

*2 144 Millicent Ndoro (Police) 6.15

3 146 Gloria Mulei (IND) 5.84

Triple Jump Final Q 13.00m

*1 146 Gloria Mulei (IND) 13.05

2 164 Petronila Muombe (KDF) 12.61

3 147 Ivyne Jepkemoi (Prisons) 12.41

High Jump Final Q 1.75m

1 151 Maureen Wafula (Prisons) 1.60

2 147 Ivyne Jepkemoi (Prisons) 1.55

3 650 Veronica Chebet (Police) 1.50

Hammer Final Q 48.00m

*1 118 Rose Rakamba (NPS) 53.52

*2 119 Lucy Omondi (KDF) 51.53

3 120 Rebecca Kerubo (NPS) 47.05

Javelin Q 48.50m

*1 090 Damacline Nyakeruri (AP NPS) 50.71

*2 092 Salome Orenge (Kenya Navy) 49.19

+3 093 Martha Musai (Southern) 48.89

Discus Women Final Q 48.00m

1 133 Caroline Cherotich 41.46

2 131 Irene Akifuma (Prisons) 40.10

3 132 Linda Kageha (Kisii) 36.87

Shot Put Final Q 14.50m

1 107 Belinda Oburu (IND) 13.48

2 106 Phelister Bosire (Police) 13.07

4 108 Sarah Atieno (Nanyuki) 12.21

4 112 Pricilla Isiaho (KDF) 11.83

Heptathlon Q Open

*1 195 Ann Kandie (KDF) 4323

*2 Caroline Jepchirchir 3894

+3 196 Susan Murrey (KDF) 3523

MEN

100m Final Q:10.44/10.2

*1 562 Mark Otieno (East) 10.40

2 684 Ferdinand Omanyala 10.60

3 105 Hesbon Ochieng’ 10.62

110m H Final Q 14.00

1 666 William Mbevi (KDF) 14.62

2 595 Kiprono Kosgei (Police) 14.63

3 662 Michael Musyoka (KDF) 15.02

4 676 Michael Danford (Tanzania) 15.07

Mike Mokamba of KDF (582), in 20.80 secs, wins the much anticipated men’s 200m final beating Dan Kiviasi, 20.84 secs and Peter Mwai (539), 20.85 secs

200m Final  Q  21.4/21.24

*1 582 Mike Mokamba (KDF) 20.80

*2 585 Dan Kiviasi (Prisons) 20.84

+3 539 Peter Mwai (Police) 20.85

+ 583 Samuel Chege (IND) 21.09

5 591 Tarsis Orogot (Uganda) 21.19

400m Final Q 46.64

*1 241 Emmanuel Korir 44.55

*2 619 Joseph Pogishio 45.89

+3 647 Raymond Kibet 46.04

+4 617 Alphas Kishoyan 46.43

+5 626 Kennedy Kimeu 46.45

+6 621 Alex Sampao 46.52

400m H Final Q  50.8/50.94

*1 690 Emmanuel Kipyegon Lagat 50.33

*2 681 Edward Ngunjiri (KDF) 50.45

3 666 William Mbevi 51.22

800m  Final Q 1:47.30

*1 256 Cornelius Tuwei (KDF) 1:44.74

*2 262 Nicholas Kiplangat (KDF) 1:45.67

+3 265 Abel Kipsang’ 1:45.70

+4 254 Jackson Kivuva (KDF) 1:46.42

+5 252 Timothy Sein (Police) 1:46.45

1,500m Final Q 3:39.0

*1 324 George Manang’oi 3:36.20

*2 344 Boaz Kipkurgat 3:36.85

+3 360 Jonathan Sawe 3:38.46

4 343 Nixon Chepseba (Police) 3:39.09

3,000m Steeplechase Final Q 8:36.0

*1 394 Benjamin Kigen 8:16.43

*2 412 Joash Kiplimo 8:21.94

+3 416 Geoffrey Kiprotich 8:22.96

+4 425 Benjamin Kiplagat (Uganda) 8:30.39

+5 405 Cleophas Kandie Meyan 8:32.78

5,000m Final Q 13:30.00

1 485 Robert Kiprop 13:37.31

2 481 Richard Kimunyan (Torongo) 13:37.81

3 468 Edward Zakayo (Pingua) 13:38.51

4 495 Peter Ndegwa 13:39.72

10,000m Final Q 28:38.00

*1 069 Edwin Soi 27:55.30

*2 077 Paul Tanui 27:58.06

+3 057 Charles Yosey Muneria 28:18.06

+4 088 Shadrack Kimetich Koech (Central Rift) 28:24.40

+5 058 Josephat Bett (Police) 28:31.63

Samuel Gathimba (016) was men’s 20km walk winner ahead of Simon Wachira (011)

Samuel Gathimba (016) was men’s 20km walk winner ahead of Simon Wachira (011)

20km Walk Final Q Open

*1 016 Samuel Gathimba (Prisons) 1:23:44

*2 011 Simon Wachira (KDF) 1:23:44

+3 012 Dominic Ndigiti (Nyamira) 1:25:16

+4 017 Peter Theuri (KDF) 1:29:57

+5 019 Eric Shikuku (Coast) 1:31:53

+ 716 Hesbon Ndiema 1:33:51

Long Jump Final Q 7.80m

1 153 Isaac Kirwa (Police) 7.65

2 154 Bethwel Lagat (KDF) 7.45

3 155 Gilbert Pkemoi (KDF) 7.37

Triple Jump Final Q  16.00m

*1 167 Isaac Kirwa (Police) 16.18

*2 170 Elijah Kimitei (KDF) 16.10

+3 169 Kiplagat Ruto (NPS) 16.07

The announced squad assembly after the trials

The announced squad assembly after the trials

Hammer Final Q 59.50m

*1 125 Dominic Abunda (KDF) 60.20

2 126 Adelbert Museveni (KDF) 54.43

3 129 Reagan Oketch (Nanyuki) 50.34

High Jump Final Q 2.12m

*1 179 Mathew Sawe (KDF) 2.25

2 180 Peterson Koskey (IND) 2.00

2 181 Asbel Kiprop (KDF) 2.00

2 185 Robert Kiprono (NPS) 2.00

Javelin Final Q 69.00m

*1 095 Julis Yego (NPS) 78.02

*2 096 Alexander Kiprotich (Embakasi) 74.79

3 097 Duncan Kinyanjui (IND) 68.30

Shot Put Final Q 16.80m

1 114 Peter Mwangi (Prisons) 15.09

2 113 Benson Maina (Nanyuki) 15.45

3 115 Leonard Bett (Nanyuki) 14.40

Pole Vault Final Q 5.00m

1 191 Kennedy Magut (KDF) 3.90

2 193 Micah Kipkemei (Western) 3.90

3 194 Robert Kipkoech (KDF) 3.80

Discus Final Q 53.00

1 137 David Limo (KDF) 47.03

2 138 Benson Maina (Nanyuki) 45.02

3 136 Charles Kipkemoi (KDF) 44.55

Decathlon

*1 205 Edwin Too (Prisons) 6834

*2 202 Vincent Tarus (KDF) 6676

+3 204 Gilbert Koech (NPS) 6599

+4 203 Elijah Chesoen (KDF) 64.71

+5 207 Jonathan Kipchirchir Melly (NPS) 5701

+6 208 Wiseman Were 5608

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *